طرز تهیه: حبوبات را از روز قبل خیس دهید و تا روز بعد چند بار آب آنها را تعویض کنید. نخود و لوبیاها را داخل قابلمه بریزید و بپزید.گوشت را با پیاز و مقداری پودر دارچین داخل قابلمه دیگری بریزید و بپزید تا نرم شود. در قابلمه دیگری عدس ، جو ، گندم و برنج را بریزید و بپزید.
طرز تهیه: پیازها را خلالی خرد کنید و با مقداری روغن سرخ کنید. ماش را از 2 ساعت قبل خیس دهید. سپس پیاز داغ ، ماش ، ترخینه و سبزی های خرد شده را داخل قابلمه ای بریزید و به آن 6 لیوان آب اضافه کنید.
طرز تهیه: ابتدا لوبيا و نخود را از قبل در كاسه ای حاوی آب بريزيد و بگذاريد خيس بخورند. برای پخت عدس هم خيس كردن دو ساعت پيش از پخت كافی است؛ بنابراين عدس را همان روز خيس كنيد. از پيازها را هم پوست كنده و به صورت خلالی خرد كنيد.
طرز تهیه: نخود، لوبیا ، عدس  وبلغور و سبزی آش را میپزیم. بادمجان را نگینی خورد کرده و سرخش میکنیم و به موادپخته شده اضافه کرده و درآخر هم ماست چکیده شده را به آن اضافه میکنیم و با پیاز و سیر تزیین میکنیم. مواد لازم: مواد لازم مقدار مواد  نخود  نصف پیمانه  لوبیا  نصف پیمانه   عدس  یک پیمانه  بلغور  یک پیمانه   بادمجان   2عدد  سبزی   به مقدارلازم  ماست چکیده   2پیمانه  ادویه زردچوبه و نمک و فلفل  به مقدارلازم دستور ارسالی از کاربر گرامی خانم طاهرآبادی از کنگاور  
طرز تهیه:  ابتدا در تابه ای، پیازها را با ۳ قاشق غذاخوری روغن سرخ کنید و کنار بگذارید. در قابلمه ای دیگر، گوشت و لپه را در باقیمانده روغن تفت دهید و نصف پیاز را به آن اضافه کنید. در مرحله بعدی سبزی ها را اضافه کنید و به این مخلوط ۴ لیوان آب انار و ۴ لیوان آب معمولی بیفزایید.
طرز تهیه: ماش را در آبجوش ریخته و با کفگیر پوست آن را که روی آب جمع می‌شود، بگیرید و بدور بریزید. بعد لوبیا قرمز را که قبلاً پخته شده و خرده برنج را در آن ریخته شش عدد پیاز را که قبلاً خرد و سرخ کرده‌اید همراه با شلغم در آن بریزید. پس از اینکه آش پخت قدری زردچوبه و فلفل و نمک را هم در آن ریخته پس از اینکه یک جوش خورد از روی آتش بردارید.
طرز تهیه:ابتدا لپه را بشویید و آن را به همراه ۸ پپمانه آب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و پس از آن اجازه دهید با حرارت ملایم خوب بپزد. چغندرها را پس از شستن و پوست گرفتن به اندازه دلخواه خرد کنید و داخل ظرفی آبپز کنید.در ظرفی پیازها را کمی درشت تر از حد معمول خرد کنید و با روغن خوب سرخ کنید و نیمی از آن را بردارید و به بقیه آن رب انار ، زردچوبه و نمک را اضافه کنید و کمی تفت دهید سپس برنج و نعنا و فلفل را به آن اضافه کرده و…
طرز تهیه: عدس و پیاز سرخ شده را با هم مخلوط کرده بپزید سپس برنج را در آن ریخته کدو را پوست گرفته قطعه قطعه‌اش کرده قاطی آش نمایید. سپس از حرارت کاسته بگذارید کدوها بپزد. وقتی که کدو نسبتاً پخته شد، شکر و آب‌لیمو و نمک را به آن اضافه کرده آش را در ظرف بکشید و رویش نعناع داغ بریزد.
طرز تهیه: پیاز را سرخ کرده همراه لوبیا چشم بلبلی و مقداری آب روی آتش ملایم می‌گذاریم، کمی که پخته شد برنج و نمک و فلفل را به آن اضافه می‌کنیم وقتی پخته شدند گوشت چرخ کرده را با یکی دو عدد پیاز رنده شده بصورت کوفته ریزه درآورده و داخل آش می‌ریزیم. سبری را خرد کرده و  به آش اضافه می‌کنیم. آتش باید کاملاً ملایم باشد تا آش جا بیفتد بعد آب گوجه فرنگی‌ها را گرفته به آش اضافه می‌کنیم نیم ساعت بعد آش حاضر خواهد بود. برای روی آش از نعناع داغ استفاده می‌کنیم.
  طرز تهیه: سبزی آش را پاک کرده خردش نمایید. بلغور و لپه را با دو فنجان آب روی آتش بگذارید تا نیم‌پز شود. سبزی آش و برنج را به بلغور و لپه افزوده و یک مقدار آب داغ روی آن بریزید تا برنج لعاب پس بدهد بعد که برنج لعاب داد، یک پیاز درشت را خرد کرده سرخش کنید و با دو قاشق سوپخوری نعناع داغ مخلوط کرده در آش بریزید سپس از گوشت کوفته ریزه درست کرده و آن را هم به آش اضافه کنید. آخرسر ماست، نعناع داغ و قدری زعفران روی آش بریزید.
طرز تهیه: آرد را با کمی نمک مخلوط نموده در لاوک بریزید و سپس آب را برویش پاشیده مالش و ورزش بدهید تا بصورت دانه‌های خشخاش درآید. سپس آن را از غربال بگذرانید تا دانه‌های درشتش گرفته شود. اسفناج و عدس را در دیگ ریخته بپزید. سپس لوبیا و عدس را که قبلاً پخته‌اید در آن ریخته و اماج را روی آن بپاشید و همش بزنید تا به هم نچسبد. پس از اینکه پخته شد، نمک و پیاز داغ و فلفل و زردچوبه را در آن ریخته بگذارید چند دقیقه دیگر بجوشد.
طرز تهیه:ابتدا پوست کلم قمری‏ ها را گرفته، می‏ شوییم و خرد می‏ کنیم. سپس آن را داخل یک ماهیتابه به همراه کمی روغن و زردچوبه می ‏ریزیم و کاملاً سرخ می ‏کنیم تا بوی بد آن گرفته شود.
 طرز تهیه:نخود و لوبیا و گندم را با قدری آب بگذارید بپزد. سپس برنج و سبزی را به آن اضافه کرده از گوشت کوفته ریزه درست کره در داخلش بریزید و آش را گاهی هم بزیند. سپس میوه‌ها را ریخته و به پختن ادامه دهید و آخر سر نعناع داغ رویش بریزید می‌توانید در زمستان بجای میوه تازه از میوه خشک مانند برگه، آلبالوی خشک و آلوی زرد استفاده کنید.
  طرز تهیه: برنج شسته شده را حدود یک ساعت و عدس شسته شده را هم حدود پنج ساعت خیس می کنیم.سپس پیاز را خلالی خرد کرده و با مقداری روغن سرخ می نماییم تا طلایی شود.به پیاز زردچوبه زده بعد آب قلم و برنج را اضافه کرده پس از نیم پز شدن برنج، عدس و سبزی آش را می ریزیم تا جا بیفتد.پیاز دوم را رنده کرده و گوشت را به آن اضافه می کنیم.نمک و فلفل زده گوشت را قلقلی کرده در روغن سرخ می نماییم و در قابلمه می گذاریم تا بپزد. پس از پخت، داخل برنج…
طرز تهیه: نخود و لوبیا قرمز و لوبیا سفید و عدس را خوب پاک کنید. چغندر را پوست کنده به قطعات ریزی خرد کنید. سپس نخود و لوبیا قرمز و لوبیا سفید و عدس و چغندر را با هم در ظرفی بپزید. لپه را جداگانه پخته و تره و جعفری و اسفناج را پس از پاک کردن و شستن و خرد کردن جداگانه بپزید بعد لپه و سبزیجات پخته شده را به حبوبات پخته شده اضافه کنید. پیاز را سرخ کرده و همراه نمک و فلفل و زردچوبه و زعفران به غذا اضافه کنید. بعد رشته را آهسته آهسته در…
طرز تهیه: نخود را بجوشانید و پس از اینکه قدری پخته شده پوستش را بکنید، عدس را جداگانه بپزید و اسفناج خرد شده را در آن ریخته و آرد را با کمی آب مخلوط کرده، آن را با قطعات لبو بپزید، سپس عدس، نخود و اسفناج را اضافه کنید موقع کشیدن قدری سرکه شیره با نعناع داغ روی آش بریزید.
طرز تهیه: در قابلمه پیاز عسلی و زردچوبه را ریخته کمی تفت دهید، سپس گندم خیس خورده را با مقداری آب اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و مرتب هم بزنید تا بپزد. حالا حبوبات پخته و سبزی را اضافه کنید تا هم پخته شود و هم لعاب بیندازد.در آخر بادمجان های تفت داده را اضافه کرده و بعد از چند جوش ریز، آش را خاموش کنید. روی آش را با 2 قاشق پیاز سرخ شده و نعنا داغ تزئین کنید.نکته : در صورت تمایل نعنا داغ را داخل آش هم ریخته وهم بزنید.
طرز تهیه: سبزی آش را تمیز کرده خرد میکنیم، حبوبات را هم جداگانه پخته کنار میگذاریم، برنج را هم از 4 ساعت قبل خیس میکنیم. در قابلمه ای مناسب آب ریخته اجازه میدهیم به جوش بیاید سبزی و برنج را به آن اضافه کرده میگذاریم آرام بپزد، هنگامی که برنج خوب پخت حبوبات پخته را اضافه کرده و گوشت پخته و کوبیده شده را به آش اضافه میکنیم و هم میزنیم تا به صورت کامل مخلوط شود در این مرحله نمک، فلفل، زردچوبه داغ همراه با کمی پیاز داغ به آش اضافه میکنیم و اجازه میدهیم آش جا بیافتد. میتوان…
طرز تهیه:در ابتدا لپه را میپزیم و کنار میگذاریم سپس آب را به جوش آورده اسفناج های خرد شده را درون آن میریزیم تا بپزد لپه پخته شده را نیز به آن اضافه میکنیم، آرد برنج را در 2 لیوان آب سرد حل میکنیم در آش میریزیم و مرتب هم میزنیم تا گلوله نشود فرصت میدهیم آهسته بجوشد و جا بیافتد.
 طرز تهیه: حبوبات را جداگانه خیس کرده و میپزیم. گوشت را به همراه یک عدد پیاز، نمک و زردچوبه میگذاریم بپزد و با گوشت کوب میکوبیم و به حبوبات پخته اضافه میکنیم. در قابلمه مناسب برنج و جوی خیس کرده را میگذاریم بپزد وقتی پخته شد حبوبات و گوشت را به آن اضافه میکنیم و سپس سبزی آش را می افزاییم و فرصت میدهیم تا آش جا بیافتد. کمی نمک، زردچوبه داغ، پیاز داغ، و کشک به آش اضافه میکنیم و خاموش میکنیم و روی آن را با کشک، نعنا داغ، پیاز داغ تزیین میکنیم.
طرز تهیه: پیاز خرد شده را با روغن سرخ میکنیم تا طلایی شود شش لیوان آب به همراه لپه به آن اضافه میکنیم تا لپه ها نیم پز شوند سپس برنج و گوشت چرخ کرده قلقلی شده را به آن اضافه میکنیم. سبزی های خرد شده را داخل آش میریزیم و هسته های آلو را گرفته به آن اضافه میکنیم. نمک و فلفل را افزوده و میگذاریم تا آش جا بیافتد. در صورتی که آش کمی ترش بود میتوان از کمی شکر استفاده کرد و میتوان این آش را با نعنا داغ و پیاز داغ تزیین کرد.طرز تهیه گوشت قلقلی:پیاز…
  طرز تهیه : در ابتدا برنج تخم مرغ و آرد گندم را  داخل ظرف مورد نظر بریزید و با هم خوب مخلوط کنید و بعد دوغ را به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید و تمام مدت هم بزنید تا جوش بیاد و بریده نشود بعد از جوش کامل ،سبزی را اضافه کنید، کمی که پخت سپس گوشت چرخ کرده، نمک ،فلفل و پیاز رنده شده را با هم مخلوط نموده و  قل قلی کرده ،داخل آش می اندازیم سپس نخود پخته شده را اضافه کنید و فرصت پخت کامل به آش بدهید.