Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه کباب کوبیده سنتی

316 دفعه

آموزش طرز تهيه کباب کوبیده سنتی در تک آشپز.

مواد لازم برای کباب کوبیده سنتی:

- گوشت راسته گوساله: 500 گرم
- زردچوبه: 1/2 قاشق چایخوری
- قلوه گاه گوسفند: 500 گرم
- نمک و فلفل: مقداری
- پیاز: 250 گرم

طرز تهیه کباب کوبیده سنتی:

پیازها را پوست بکنید و بشوید و با رنده ریز رنده یا چرخ کنید.
سپس پیاز را در صافی بریزید و آب آن را به خوبی بگیرید و داخل کاسه ای بریزید.
گوشت راسته و قلوه گاه را چرخ و آن را به پیاز اضافه کنید. سپس نمک بزنید و 10 دقیقه خوب ورز دهید. حال، مخلوط گوشت را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود (حدود 1 ساعت). پس از استراحت به مخلوط گوشت و پیاز آب گرفته کمی نمک و فلفل و زردچوبه بزنید.
مواد را باهم ورز دهید تا بافت گوشت چسبنده شود (اگر چرخ گوشت دارید بهتر است در این مرحله دوباره گوشت را با ادویه چرخ کنید).
برای به سیخ کشیدن ابتدا کاسه ای آب سرد در کنار دست تان قرار دهید. دست تان را پیش از برداشتن مایه کباب با آب کمی مرطوب کنید، کمی از مایه کباب بردارید واز اطراف شروع به پوشاندن سیخ کنید. در پایان ابتدا و انتهای مایه کباب را به سیخ بچسبانید.
پس از آماده شدن تمام سیخ ها را 1 ساعت داخل یخچال استراحت دهید (بهترین نوع طبخ برای کباب کوبیده آتش ذغال است اما میتوانید کباب ها را درون فر نیز اماده کنید).
سیخ ها را روی ذغال بگذارید و با بادبزن شروع به باد زدن کنید. آتش را آرام و یکنواخت باد بزنید تا زمانی که گوشت خودش را بگیرد، پس از اینکه گوشت خودش را گرفت دیگر نیازی به باد زدن نیست (در زمان طبخ کباب ها را چند بار روی هم بزنید تا روغنی که از کباب ها چکیده میشود به خورد کباب ها برود).

نکته ها : میتوانید گوشت را چرخ کنید و نمک بزنید و داخل فریزر بسته بندی کنید و در زمان تهیه کباب با پیاز آب گرفته مخلوط کنید و پس از 1 ساعت استراحت داخل یخچال به سیخ بکشید. در بعضی از روش ها مایه کباب 1 شب داخل یخچال استراحت داده و سپس کباب میشود.
تعیین کننده ترین عامل در طعم کباب کوبیده نوع گوشت و میزان چربی آن است. در تهیه کباب کوبیده معمولاً از گوشت گوسفندی یا ترکیب آن با گوساله استفاده میشود که هر دو خوب هستند و انتخاب بستگی به ذائقه شما دارد. بهترین ترکیب، ترکیب قلوه گاه گوسفند با راسته گوساله است. گوشت قلوه گاه چربی لازم برای کباب کوبیده را تأمین می‌کند.
میزان چربی حدود 20 درصد کافی است. یعنی در یک کیلوگرم گوشت حدود 200 گرم چربی لازم است که طعم خیلی خوبی به کباب کوبیده میدهد. مقدار بیش از این چربی باعث میشود مایه کباب شل شود و خوب به سیخ نچسبد. برای تهیه کباب کم چرب میتوانید از دستور تهیه کباب کوبیده مرغ استفاده کنید.

طرز تهیه کباب کوبیده سنتی