Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه پنیر سفید خانگی

588 دفعه

طرز تهیه پنیر سفید خانگی

طرز تهیه:

شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. پس از اینکه شیر به جوش آمد از روی حرارت بردارید و ماست و آبلیمو را اضافه کنید، هم بزنید تا شیر تکه تکه شود.

پس از اینکه قسمت های جامد و مایع از هم جدا شدند توری را داخل ظرف بزرگی بگذارید و شیر دلمه شده را داخل آن خالی کنید ( پارچه باید نازک باشد تا مایع از آن خارج شود اما دقت کنید که سوراخ های پارچه بیش از حد بزرگ نباشند ).

پارچه را از اطراف با دست بگیرید و همانند شکل جمع کنید و 5 ثانیه زیر شیر آب بگیرید تا طعم آبلیمو از پنیر خارج شود، سپس پارچه را از جایی آویزان کنید تا آب اضافی خارج شود ( کمی با دست پارچه را فشار دهید تا مایعات خارج شود ).

پس از 30 دقیقه پارچه را روی سطح صافی قرار دهید و روی آن جسمی سنگین بگذارید (میتوانید 2 – 3 قابلمه را روی هم قرار دهید) پس از 30 دقیقه پنیر را از پارچه خارج کنید و به اندازه دلخواه برش بزنید، داخل ظرف مقداری آب پنیر بریزید و پنیرها را داخل آن بگذارید و در یخچال قرار دهید.

‼️در زمان آویزان کردن پنیر آب آن را جمع کنید چون برای قرار دادن پنیر لازم است، میتوانید در صورت تمایل 1/8 قاشق چایخوری نمک همزمان با ماست اضافه کنید.

مواد لازم:

مواد لازم مقدار مواد
آبلیمو    ۲ قاشق غذا خوری
ماست‏    ۱/۴ لیوان
 شیر    ۸ لیوان

 نکته: برای نرم کردن پنیر سفت، آن را در یک ظرف دوغ قرار دهید.