Web Analytics Made Easy -
StatCounter

سیاست های رفتاری

2217 دفعه

سیاست های رفتاری

1- گـفته های دیگران را رد نکـنید
از اعـتراض کردن و جر و بحـثهـای بی مورد که به هر رابـطه ای پایان می دهد پرهیز کنید

2- به صحبتهای دیگران به دقت گوش کنید
اگر می خواهید خودتان را در دل دیگران جا کنید با علاقه و با تمام وجود به صحبتهایشان #گوش دهید و مرتباً سرتان را تکان دهید و بپرسید : « خوب بعداً چی شد ؟ » خواهید دید که گل ازگلشان شکفته می شود

3- به وضعیت ظاهری خودتان توجه کنید
اولین خاطره ای که درذهن دیگران باقی می گذارید مربوط به آراسته و تمیز بودن خودتان می باشد

4- وقت خودتان را با دیگران تقسیم کنید
اگر کارهای خود را زمان بندی کنید می توانید زمانی را برای افرادی که دوست دارید صرف نمایید

5- شوخ طبع باشید
شوخ طبعی باعث می شود دیگران از گوش سپردن به شما لذّت بیشتری ببرند .

6- مقابله نکنید
اشکالی ندارد که قاطع حرف بزنید و این حتی کمکتان می‌کند دیگران حرف‌هایتان را با جدیت بیشتری گوش کنند اما از زبانی استفاده نکنید که به نظر دیگران خشن به نظر برسد.

7- از موقعیت‌های احساسی دوری کنید
وقتی وارد بحثی می‌شوید که خیلی احساسی شده است و کم‌کم به مشاجره ختم می‌شود، هرچقدر هم تلاش کنید با سیاست رفتار کنید به در بسته خواهید خورد. سعی کنید در موقعیت دیگری حرف‌هایتان را مطرح کنید. به افرادی که در آن بحث هستند پیشنهاد کنید که کمی وقفه بیندازند و بعد از ۵ دقیقه که کمی آرام‌تر شدند، بحث را ادامه دهند.

8 - موقعیت را برد-برد نگه‌دارید
شما باید اوضاع را هم در وضعیت برد-برد نگه‌دارید. بخشی از دلیل بد‌نامی سیاست‌ ورزی این تصور است که در این بازه همواره یک برنده و یک بازنده وجود خواهد داشت و شما تنها زمانی برنده میدان خواهید شد که طرف مقابل‌تان خونین و کبود، میدان نبرد را ترک کند. ولی اگر این بازی به درستی انجام شود، یک بازی جمع صفر نیست. جهت‌دهی به سیاست ، زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که شما از قاعده طلایی مذاکره پیروی کنید. به جای تلاش برای شکست طرف مقابل، همان زمان و انرژی را صرف فکر کردن به این موضوع کنید که چگونه هردوی شما به آن‌چه می‌خواهید دست یابید. این‌گونه است که می‌توانید هوشمندانه بازی کنید.

9- قبل از اینکه هر عملی انجام دهید، فکر کنید.
حتی اگر عصبانی و ناراحت هستید، یک لحظه وقت گذاشته و نفسی عمیق بکشید و قبل از اینکه حرفی بزنید یا کاری انجام دهید، کمی فکر کنید. حتی اگر لازم شد در ذهنتان به نفس کشیدن فکر کنید، تا آرامش خودتان را به دست آورید. شاید سخت به نظر برسد اما چند لحظه وقت گذاشتن برای ارزیابی موقعیت عصبانیتتان را فروکش داده و دیگر با آزردگی رفتار نخواهید کرد.

10- شخصيت افراد را در نظر بگیرید
بايد ببينيم طرف مقابل چه شخصيتي دارد، برونگراست يا درونگرا، براي صميميت با درونگرايان بايد ببينيم چه ارزشهاي براي آنها اهميت دارد و بعد بكوشيم تا با توجه به چارچوبهاي ذهني شان با آنها رفتار كنيم و براي همراهی با برونگرايان به آنها نشان دهيم كه آنچه مي گويند و عمل مي كنند با رفتار مردم هماهنگ است.

11 - دیدگاه و نظرتان را بر دیگران تحمیل نكنید
از جمله اموری كه منجر به نفرت می‌شود، تلاش برای تحمیل نظریات خود بر دیگران و دخالت در امور شخصی‌ آنهاست.

12- زیاد انتقاد نکنید
نقد زیاد اطرافیان تلاش ما برای كسب دوستی آنها را بی اثر می کند، هر كس را زیاد مورد انتقاد قرار دهیم از وضعیت خویش دفاع خواهد كرد و به تمام قوت می‌كوشد تا حق بودن خود و خطاكاری ما را به اثبات برساند؛ پس انتقاد زیاد باعث كبر و غرور و خودنمایی شده و منجر به ایجاد احساس منفی نسبت به فرد منتقد می‌شود.

13- همدل وهمدرد باشید
سعي كنيم با دیگران احساس مشترك داشته باشيم. شادي و غم آنها را شادی و غم خود به حساب آوريم.

14- با هر کس طوری برخورد كنید كه دوست دارید با شما برخورد نماید ، این توصیه مشهور امیرالمومنین حضرت علی (ع) است.

15- موقعیت شناس باشید
ياد بگيريم كه چه موقع شوخ طبع و چه وقت جدي باشيم، هيچگاه طرف مقابلمان را دست نيندازيم، ازگفتن جملات و كلماتي كه بار اخلاقي و فرهنگي مناسبي ندارند خودداري نماييم.

16- عبوس وترش رو نباشید
"زدن لبخند بر برادرت صدقه است". رسول گرامی اسلام (ص) اینگونه ما را تعلیم داده است. ترشرویی علت اصلی نفرت و دشمنی است.

17- صريح و صادق باشید
سعي كنيم در روابط با ديگران صريح وصادق باشيم، در گفته هاي خود صريح وصميمي باشيم و از هر نوع ابهامي اجتناب كنيم، چون اگر منظور خود را با صراحت بيان نكنيم طرف مقابل ما به اشتباه مي افتد و به حدس وگمان متوسل مي شود و از واقعيت دور مي گردد.

18- به شیوه درست مخالفت کنید
ياد بگيريم كه چگونه بدون بحث وجدلهاي مخرب، مخالفت خود را نشان دهيم، جرو بحثها غالبا با بلند كردن صدا، دادو فرياد، خشم وغضب همراه است .

19- قول و عملت يكي باشد
سعي كنيم قول و عملمان يكي باشد. هنگامي كه خودمان براي گفته هاي خود ارزش قايل نيستيم ، چه انتظاري مي توان داشت كه ديگران سخنان ما را محترم بشمارند.

20- تاثیر معذرت خواهی را فراموش نكنید، اسلام به ما آموخته كه از برادران خود در موقع لزوم معذرت خواهی كنیم.