Web Analytics Made Easy -
StatCounter

ادویه مخصوص هر غذا

1548 دفعه

ادویه ها جز جدایی ناپذیر غذاها هستند و خوردن غذا بدون ادویه مثل خوردن غذا بصورت خام هست. اگر ترکیب درست ادویه ها رعایت بشه، غذا خیلی خوشمزه میشه. در هر کشور و هر فرهنگی، ادویه های گوناگونی به کار برده میشه و هر غذایی هم ادویه خاص خودش را دارد که با استفاده از ادویه ها، اون غذا طعمی خاص و مخصوص به خودش میگیره و برای همینه که میشه تفاوت غذاهای ایرانی با هندی یا آفریقایی را فهمید.

ادویه ماست و خیار: فلفل سیا، نعناخشک، ریحان، مرزه، ترخان خشک، و پودر گل سرخ

ادویه فلافل: زیره سبز، کاری، زنجبیل,فلفل قرمز، گشنیز و شنبلیله

ادویه کوکوسبزی: پودر گل محمدی، کاری، دارچین، فلفل سیاه (بجای کاری میتونین از کمی شنبلیله خشک و پودر شده استفاده کنین) .

ادویه هویج پلو، کلم پلو و لوبیا پلو: ادویه پلویی و مقداری دارچین.

ادویه مرغ و ماهی: بهترین ادویه زعفران، زنجبیل، برگ بو، و پودر سیر است.

ادویه کباب تابه ای: فلفل سیاه، پودر لیمو عمانی، زردچوبه و سماق

ادویه گوشت: جوز هندی ولی بیش از ۴ گرم اگه استفاده بشه باعث فلج عضلات و توهم میشود.

ادویه سوپ: پودر اویشن و یک یا دو عدد برگ بو

ادویه قیمه پلو: دارچین، زیره سبز، پودر گل محمدی

ادویه ترشی بادمجان: گلپر – زردچوبه

ادویه خورش قیمه از انواع ادویه: ادویه خاص خورش قیمه پودر لیمو عمانی و دارچین و کمی پودر گل محمدی (یا گلاب) است. یکبار این ادویه ها را در خورش بریزید تا فرق طعم ان را متوجه کنید. البته در ریختن ادویه نباید زیاده روی ک

ادویه چلو کباب: ادویه چلو کباب از ادویه ها برای چلو کباب می توان به سماق قرمز و یا سماق قهوه ای اشاره کرد. (فرق این سماق ها، سماق قرمز رنگ دهنده ست و ترشی کمی داردو سماق قهوه ای رنگ دهنده نیست ولی خیلی ترش ترست)

ادویه پلو: این ادویه برای درست کردن لوبیا پلو و کلاًپلوهای مخلوط مثل کلم پلو و هویج پلو و گاهی برای قیمه پلو هم به کار میره و بهتره که آماده از بیرون خریده بشه ولی اگه دسترسی بهش ندارین ترکیبش اینه : گل سرخ یا گل محمدی – زیره- دارچین – زنجبیل – جوز هندی – میخک و هل می باشد و به پلوی شما عطر و طعم دلنشینی خواهد داد.

ادویه های آبگوشت: زردچوبه – دارچین- فلفل سیاه – جوز هندی – بادیان – میخک - برگ بو

ادویه ترشی لیته و ترشی مخلوط و هفت بیجار: نعنا خشک – گلپر – تخم گشنیز – تخم سیاه دانه -زیره سیاه و سبز – کاری

ادویه ایتالیایی: این یک ادویه بسیار عالی برای درست کردن پاستا: پیتزا، لازانیا و ماکارونی هست که البته به مایه آنها میزنند: پونه، ریحان، رُزماریف، آویشن، فلفل قرمز، مرزنجوش که همه اینها باید خشک و پودر شده باشه!

ادویه ترشی: ترشی هم ادویه داره و زدن ادویه مخصوص به ترشی باعث میشه که طعم خیلی بهتری پیدا بکنه. این ادویه برای ترشی لیته و ترشی مخلوط و هفت بیجار خیلی عالی میشه : نعنا خشک – گلپر – تخم گشنیز – تخم سیاه دانه – زیره سیاه و سبز – کاری – زردچوبه.

ادویه مرغ: ادویه برای خوراک های مرغ که بصورت گوشت لخم فیله هست و برای تهیه خوراک میخواد تهیه بشه، ادویه کورما و تیکا و گراماسالا هست. این دو ادویه نوعی کاری هستن و چون از مخلوط ۲۰ نوع ادویه با فرمول خاصی تهیه میشن بهتره که آماده خریداری بشن و توی خونه نمیشه درستشون کرد!

ادویه ساوُری: این ادویه در واقع نوعی طعم دهنده می‌باشد که در بستنی‌ها، کیک‌های خامه‌ای و پاستاها از آن استفاده می‌کنند. با این مقادیر 1.2 پیمانه طعم دهنده تهیه می‌شود.
مواد لازم: پودر زنجبیل: 2 قاشق غذاخوری، پودر ارگانو: 3 قاشق غذاخوری، پودر میخک: 1 قاشق غذاخوری، پودر پیاز: 4 قاشق غذاخوری، پودر دارچین: 4 قاشق غذاخوری، پودر چیلی: 1.2 قاشق چایخوری، جوز هندی رنده شده: 1.5 تا 2 عدد.

انواع ادویه مخصوص هر غذایی را بشناسید