Web Analytics Made Easy -
StatCounter

آموزش کاشت فلفل در منزل

660 دفعه

آموزش کاشت فلفل در منزل

زمان کاشت:
 6 تا 8 هفته قبل از کاشت فلفل، باید بذر آن را در گلدانی کوچک در خانه بکارید. وقتی کمی جوانه زدند و برگ دادند، آنها را از آن خاک خارج و در باغچه یا گلدانی دیگر بکارید. به اصطلاح، فلفل را باید نشاء کنید.

دوره رشد فلفل از هنگام باروری تا برداشت محصول، 60 تا 120 روز است و  در مورد مقدار نور موردنیاز، آفتاب مستقیم کفایت میکند.
در رابطه با میزان آب موردنیاز هم هر روز باید آبیاری شود توجه داشتید که خاک باید دایم مرطوب باشد.

مراحل کاشت و نگهداری:
فلفل را باید در خاک غنی بکارید و مستقیما زیر نور آفتاب بگذارید. آن را در محلی بکارید که از معرض باد دور باشد. هر چه هوا گرم تر باشد، فلفل طعم تندتری پیدا خواهد کرد.
فلفل را باید در عمق 30 تا 45 سانتی‌متری در خاک بکارید.
صرف نظر از اینکه در باغچه یا در گلدان فلفل را می کارید، همیشه خاک آن را باید  مرطوب نگهدارید. به ویژه زمانی که گیاه تازه در حال رشد است باید همیشه خاک آن خیس باشد.
البته آبیاری زیاد نیز موجب گندیدن گیاه می شود.  اگر گرمای هوا موجب می شود تا فلفل ها میوه ندهند، ناامید نباشید، با آبیاری دایمی و مرتب و خنک شدن هوا دوباره گیاه سرحال می شود و فلفل خواهد داد. هنگامی که هوا بسیار گرم است، روی خاک لاشبرگ بریزید تا رطوبت خاک را حفظ کند. همه گیاهان هرز را نیز هرس کنید

برداشت:
برای جدا کردن فلفل از ساقه گیاه، حتما از قیچی استفاده کنید.
فلفل های تند را نیز پس از اینکه کاملا قد کشیدند می توانید برداشت کنید. فلفل های تند اصولا یا قرمز یا زرد هستند. بنابراین، برای اینکه حسابی تند و آتشین شوند باید صبر کنید تا رنگ آنها به طور کامل تغییر کند.