Web Analytics Made Easy -
StatCounter

آشنایی با دوره های آموزشگاه کافی شاپ

1559 دفعه

کافی شاپ:

بیشتر به محلی مانند یک رستوران کوچک اتلاق میشود

کافی شاپ چیزی بین کافه و رستوران است که هم قهوه و انواع نوشیدنی ها در آن سرو میشود و هم غذای گرم و سرد. از زمان فراگیر شدن قهوه، کافی شاپ در ایران، محلی برای سرو قهوه و دورهمی مشتریان و افراد و محلی برای شعرخوانی و کتاب خوانی بوده است. به همی دلیل از همان ابتدا چیدمان و دکوراسیون کافی شاپ ها بصورت گفتگو محور و دور همی چیده می شود. در نوع چیدمان کافی شاپ، میتوان میز و صندلی ها را جلوی کافی شاپ و در محیط باز و تراس طراحی کرد تا مشتریان با حال و هوای بهتر و استمشام هوای تازه، از غذایی که سفارش داده اند بیشتر لذت ببرند.

 در کافی شاپ ها منو را روی میز قرار می دهند و گارسون برای گرفتن سفارش به همراه با یک دفترچه یادداشت، سر میز حاضر می شود و سفارش را می گیرد و در این حال غالبا هزینه بعد از صرف سفارش پرداخت میشود.

در کافی شاپ، تعداد پرسنل با توجه به حجم آن بیشتر از کافه است. و هزینه آن نسبت به کافه با توجه به هزینه پرسنل و مکان و راه اندازی آن گران تر است. و البته هزینه آن از رستوران کمتر است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حرفه ای ها برای تشخیص یک کافی شاپ حرفه ای و خوب به این نکات اهمیت میدهند:

•استشمام بوی و عطر قهوه مرغوبِ درست رُست شده، در بدو ورود به کافی شاپ به جای هر بوی دیگری

•یک اسپرسوی حرفه ای سرو کند.

•کف کاپوچینو را درست و حرفه ای و راحت برای جدا خوردن از قهوه، درست کنند.

•قبل تحویل سفارش گوشتان را تیز کنید تا صدای دستگاه آسیاب قهوه رابشنوید که نشان از حرفه ای بودن کافی شاپ است زیرا اگر بلافاصله قبل دم کردن قهوه را آسیاب شود، قهوه لذیذتر خواهدشد

•همان مثل معروف” تناسب ظرف و مظروف”. هر نوع از قهوه باید در فنجان و یا ماگ مناسب و غذاها در ظرف متناسب با نوع غذا سرو شود.

•منو و ذکر قیمت

ويژگی هايی منوی حرفه ای کافی شاپ:

يکی از کارهای مهم در هنگام راه اندازی کافی شاپ بايد انجام داد طراحي منوی کافی شاپ است. قبل از هر چيزی برای نوشتن منو روزانه بد نيست به کافی شاپ های مختلف سر بزنيد و منوها را ببينيد و يا در اينترنت دنبال منوی کافی شاپ در شهر های مختلف باشيد و يا می توانيد منوی کشورهای ديگر را ببينيد و نوشيدنی هايی که از پس درست کردن آن برمی آييد را يادداشت کنيد و به منوی خودتان اضافه کنيد. درصد زيادی از موفقيت شما به منوی کافي شاپ شما بستگی دارد ما در اين يادداشت نکاتی که صاحبان کافی شاپ بايد برای داشتن يک منوی مناسب بدانند آشنا می کنيم.

نوشيدنی ها منو کافی شاپ:

يکی از مواردی که شما بايد به آن زياد فکر کنيد و يک برنامه ريزی دقيق برای آن داشته باشيد نوشيدنی ها است. شما بايد به اين توجه کنيد که چه چيزهايی را هر روز می توانيد تهيه کنيد چون احتمال دارد مشتری شما يک چيزی را سفارش دهد و شما آن را نداشته باشيد.

ليست نوشيدنی هايی که حتما بايد در منوی خود داشته باشيد

نوشيدنی های که بر پايه اسپرسو هستند. آمريکانو، لاته، کاپوچينو، ماکيانو، …

قهوه های دمی مثل فرنچ پرس

نوشيدنی های گرم مثل دمنوش ها، چايی، هات چاکلت،…

نوشيدنی های سرد مثل شيک ها، اسموتی ها، آبميوه ها، کوکتل ها،….

بررسی کافی شاپ های دیگر :

به محيط جغرافيایی که در آن قرار داريد توجه کنيد. به کافی شاپ های اطراف خود سر بزنيد و ببينيد چه چيزهايی را سرو می کنند. و مردم طرفدار کدام يک از آنها هستند. و به يک نکته زياد توجه کنيد و آن اين است که چيزهايی که تازه محبوبيت پيدا کرده اند در کافی شاپ ها را حتما در منوی خودتان داشته باشيد، و خودتان را به روز نگه داريد. برای مثال توجه کنيد که منوی مناسب برای خانواده ها با منوی مناسب برای دانشجوها فرق دارند باهم .

طرح گرافيکی کافی شاپ:

به اين فکر کنيد که منوی خود را چگونه می خواهيد طراحی کنيد. می خواهيد منوی کاغذی داشته باشيد يا روی برد هم می خواهيد منو داشته باشيد. منوی تک صفحه ای می خواهيد يا يک منو با چندين بخش و صفحه و دسته بندی به چه شکل خواهد بود. و به اين نکته بايد توجه داشته باشيد با تهيه يک منوی خوب می توانيد تجربه مشتريان خود را در مورد سفارش پويا تر کنيد.

هزينه ها خدمات کافی شاپ :

قيمت مسئله بسيار مهمی در است در کافی شاپ و می تواند يک عامل رقابتی براي شما و کافي شاپ های اطرافتان باشد. شما بايد با توجه به هويت کافی شاپتان قيمت گزاری کنيد برای مثال يک کافی شاپ خودمانی و جوان پسند بايد قيمت های متوسط داشته باشد نسبت به يک کافی شاپ لوکس در منطقه بالا شهر که مخاطب آن خانواده ها هستند.

وجه تمايز کافی شاپ با رقبا :

در نهايت وجه تمايز ، يکی از نکانت مهم منوی کافی شاپ شما است .بايد به اين نکته توجه کنيد که منوی کافی شاپ شما چه وجه تمايزی نسبت به کافی شاپ های ديگر دارد. و به همين دليل دنبال چيزی در منوی خودتان باشيد که تبديل شود به نمادی از هويت کافی شاپ تان. شما بايد توجه داشته باشيد که منوی کافی شاپ شما تاثير بسزايی بر تصوير ذهنی افراد از کافی شاپ تان خواهد گذاشت به همين دليل بايد به آن توجه داشته باشيد تا بتوانيد در اين کسب و کار موفق شويد و نتيجه خوبی بگيريد.

آشنایی با اصطلاحات و دوره های آموزشگاه کافی شاپ:

بارتندر به کسی می گويند که به صورت تخصصی، نوشيدنی های سرد برای مشتريانيک کافه يا بار آماده و سرو می کند.

در خارج از ايران، نوشيدنی ها به دو دست الکلی و غير الکلی تقسيم می شوند. پس اگر کسی در داخل ايران بارتندر است، مواد اوليه ای که در اختيار دارد، مواد خوراکی غير الکلی خواهند بود، مانند ميوه ها، عرقيجات گياهی، سيروپ ها و شربت ها، لبنيات و ... .

در دنياي امروز، همه چيز از قوانين ويژه خود پيروی مي کنند، پس حرفه بارتندری هم قوانين ويژه خود را دارد، پس اگر شخصی می خواهد يک بارتندر خوب و حرفه ای تعريف شود موظف است که چهارچوب و قوانين بارتندينگ را از بر باشد و طبق آنها عمل کند.

دسرساز مدرن و تزئینات

دسر به فرانسوی (Dessert): که در کشورهای مختلف مخصوصا نواحی اروپایی معمولاً در پایان یک وعده غذایی مصرف می‌شود.

دسر، وعده ایست که معمولاً در پایان یک وعده غذایی سرو می شود. اغلب دسرها شیرین هستند که از مواد مختلفی مانند آجیل ها میوه ها عصاره و افزودنی و چاشنی های متنوع ساخته می شود.

واژه دسر از واژه فرانسوی کهن desservir به معنی جمع کردن روی میز گرفته شده ‌است که در سال ۱۶۰۰ این واژه به این دلیل برای مواد شیرین خوردنی خاص به کار می رفت که دسرها بعد از خوردن وعده غذایی و جمع کردن آن از روی میز مصرف می شدند.

کلمه دسر بیشتر در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و ایرلند استفاده می‌شود. در حالی کلمه پودینگ بیشتر در کشورهایی مانند انگلستان و کشورهای مشترک‌المنافع با انگلستان استفاده می شود.

امروزه تنوع دسرها را می‌توان در سراسر جهان یافت که با تقسیم بندی و تناسبات مختلف در اندازه ها همراه با شیوه های آماده سازی متفاوت بافت ها و طعم های مختلفی در فراورده نهایی دسر بوجود می آورد.

کربوهیدرات ​ها برای اکسیداسیون کامل و صحیح چربی ها و پروتئین ​ها ضرورت دارند. ذخیره این مواد در بدن، انرژی آماده و فوری را در موارد نیاز در دسترس قرار می ​دهد و وجود آنها در شرایط استرس زا، موجب حفظ پروتئین ​های بدن می ​شود.

اما واقعیت آن است که بدن چندان احتیاجی به دسر بعد از غذا ندارد. این سوء تفاهمی بیش نیست که می ​گویند «اگر بعد از غذاهای چرب، شیرینی ​جات بخوریم از مضرات چربی غذا کاسته می ​شود.» این عادت یعنی مصرف شیرینی و دسر بعد از غذا، جزء ذائقه ما ایرانی ​ها محسوب می​ شود که البته بسیار لذت بخش است، اما تا امروز شواهد علمی در این باره به دست نیامده است.

دسر ها بهترین منبع تأمین انرژی:

با وجود آن که نمی ​توان گفت مواد قندی قسمت اصلی رژیم غذایی را تشکیل می​دهند، زیرا تا مدت ها می ​توان بدون کربوهیدرات​ها زندگی کرد؛ اما در رژیم غذایی ما حداقل باید نیمی از انرژی روزانه از کربوهیدرات ​ها تأمین گردد. مواد قندی مهمترین منبع انرژی در تغذیه انسان می​باشد. این مواد به دلیل تحریک ترشح انسولین، به سرعت هضم شده، انرژی تولید می​کنند و با تحریک ترشح آندورفین​ها سبب شادی می ​شوند. همچنین از آنجا که مغز برای انجام فعالیت​ های خود از انرژی حاصل از مواد قندی استفاده می​کند؛ به همین جهت در زمان افطار خوردن دسرهای شیرین و مواد قندی توصیه می​شود.

شیرینی و دسرهای مدرن امروزه در دنیا به قدری تنوع و تحول داشته که در این مسیر افرادی موفق و پیشتاز هستند که بتونند دانسته های خود را همواره به روز رسانی و هماهنگ با رسیپی های نوین کرده و با کمک علم و تحصیلات اکادمیک و ابزار و مواد جدید به ارتقای کیفیت و خوشمزگی و فریبندگی و زیبایی ظاهر دسرهای خود بیفزایند.

اينتِرمَتها (دسرهای چند نفره)

پِتي گَتوها (دسرهای تك نفره)

وِرين ها (دسرهای ليواني)

ماكارون و فيلينگ

انواع موس ها

انواع كرم ها

كرانچی

انواع سرنگ برای تزئينات

كراكوئيلين

سس براق به چند روش

دسر ساز سنتی

دسر لبو

باسلوق

دسر ویتامینه

فرنی

مسقطی شیرازی

شله زرد

انواع حلوا

میکسولوژی و باریستا

صنعت آماده سازی نوشیدنی های سرد (بارتندینگ) در دنیا همواره رو به پیشرفت است. امروزه افرادی هستند

که سعی در شناخت بیشتر ویژگی های طعمی انواع میوه ها و مواد غذایی وابسته به صنعت بارتندینگ دنیا دارند که این شناخت و مطالعه موجب بوجود آمدن نوشیدنی های جدید با طعم های پیچیده تر شده است.

افرادی که در این مباحث تحقیق و پژوهش می کنند امروزه به عنوان میکسولوژیست معرفی می شوند.

در صنعت بارتندری دنیا میکسولوژیست ها انقلاب عظیمی را بوجود آورده اند و با تدوین ویژگی های کیفی استاندارد برای یک نوشیدنی توانسته اند یکسان سازی کیفیت را در سر تا سر دنیا گسترش دهند.

باریستا کیست ؟

باریستا یک کلمه ایتالیایی است، باریستا در اصل شخص حرفه ای (خانم یا آقا) است که مسئولیت تهیه نوشیدنی های گرم و سرد بر پایه اسپرسو را در کافه بر عهده دارد. امروزه در بسیاری از کافه ها باریستا، نوشیدنی گرم و سرد بر پایه قهوه و یا حتی غیر از آن را نیز تهیه می کند. لباس باریستا ها معمولا با یک ژاکت، جلیقه یا پیشبند (اپرون) از دیگر کارکنان کافه متمایز می شود.

یک باریستای خوب باید به طور دقیق بداند که مثلا برای تهیه یک شات اسپرسو با توجه به نوع قهوه، نوع روست و نوع آسیاب آن، از چه مقدار دما و فشار آب و چه مدت زمانی باید استفاده کرد.

تخصص اصلی باریستا تهیه قهوه اصیل و با کیفیت است. یک معیار مهم برای سنجش حرفه‌ای بودن باریستا میزان مهارت و توانایی او در تهیه قهوه است. درست کردن قهوه اصول و ریزه کاری‌های فراوانی دارد و یک باریستا حرفه‌ای با مطالعه، تمرین و تکرار فراوان به مهارت تهیه قهوه های حرفه‌ای دست می‌یابد.

دوره میکسولوژی و باریستا :

آشنایی با تاریخچه قهوه

آشَنایی با گونه های قهوه

آشنایی با انواع رست و گرایند قهوه

انواع کاپ ها و نحوه سرو قهوه ها

انجام حداقل ٢۰ رسپی بر پایه اسپرسو

متصدی کافی شاپ (قهوه سرا)

آموزش منوی کامل کافی شاپ شامل انواع نوشیدنی های گرم و سرد،سان شاین، شیک ها، بستنی، آبمیوه،گلاسه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.