Web Analytics Made Easy -
StatCounter

چرا از خواب میپریم

994 دفعه

محققان بر این باروند که این اختلال در خواب می‌تواند به این علت اتفاق بیفتد که بدن شما می‌خواهد به شما چیزی بگوید و یا توجه شما را به نیازی جلب کند.

بیدار شدن های نیمه شب و عدم خوابیدن ناراحتی بسیار جدی است که طی مدت طولانی اگر تکرار شود، منجر به اختلالات خواب می گردد و از این رو اهمیت دادن به آن و برطرف کردنش به شیوه های مناسب یکی از نکات سلامتی محسوب می شود .

برای همه ما پیش آمده است که شب هایی از خواب بپریم و بدخواب شویم اما عده ای هستند که هر ساعتی از شب که به خواب بروند ، در ساعت مشخصی بیدار می شوند .اگر این بیدارشدن های مکرر در طولانی مدت تکرار شود به مغز و جسم انسان آسیب می رساند .
بدن تمام انسان ها دارای انرژی هایی است ، یکی از علل این بیدار شدن های نصفه شب این است که این انرژی در بدن یا مسدود یا ضعیف شده است .

چرا از خواب میپریم

احساس گرمای زیاد
حس گرما در زمان خواب و بالا رفتن دما موجب اذیت شدن شما زمان خواب می شود .برای کنترل دما و ایجاد دمای مناسب برای اتاق خواب باید به موارد زیر توجه داشته باشیم :
دمای اتاق خواب، لباسی که موقع خواب می پوشیم و رواندازی (پتو یا ملحفه) که استفاده می کنیم .
استفاده از دوش آب ولرم رو به خنک قبل از خواب می تواند به کاهش دمای بدن و داشتن خوابی راحت کمک کند.
همچنین دمایی حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد دمای مناسب برای داشتن خوابی راحت است .

نوشیدن مشروبات الکلی
شاید برخی افراد فکر می کنند نوشیدن مشروبات الکلی آرامبخش بوده و باعث خوابی آرام می شود. اما اشتباه نکنید!
شاید در ابتدا این طور به نظر برسد، اما با این کار، بیدار شدن ناگهانی در نصفه شب حتمی خواهد بود و شما را آزار خواهد داد.

خارش و تحریک پوست
یکی از عواملی که ممکن است خواب شبانه شما را بر هم بزند ناراحتی و خارش های پوستی و اگزما است . این بیماری روی کیفیت خواب شما و تاثیر می گذارد .

استفاده از برخی داروها
استفاده از بعضی از داروهای مربوط به مشکلات قلبی ، تیروئید و یا آسم روی خواب شما تاثیر می گذارد و ممکن است الگوی خواب شما را به هم بریزد . برای استفاده از این داروها با پزشک خود مشورت کنید .

نیاز مکرر به دفع ادرار
نیاز به دفع ادرار در خواب شب، مهم ترین دلیل پریدن ناگهانی از خواب است. اگر دو تا چهار بار در طول خواب و تنها به همین دلیل بیدار می شوید، حتما به علت مصرف آب زیاد (حتی گاهی کم) قبل از خواب است.
برای حل این مشکل سعی کنید قبل از خواب از نمک به همراه آب استفاده کنید، زیرا باعث ایجاد تعادل بین نمک و آب در بدنتان خواهد شد. در این صورت، بدن برای ایجاد تعادل، دیگر نیازی به تخلیه آب اضافی در حین خواب نخواهد داشت.


سن
طبق تحقیقات دانشمندان هر چه سن افزایش پیدا می کند نیاز شما به خواب کمتر می شود و احتمال خواب زدگی در نیمه های شب در شما بیشتر می شود . این مشکل در زنان بیشتر دیده می شود، خصوصا در زمان رسیدن به سن یائسگی.

اختلالات مزمن
افرادی که از دردهای شدید، اختلالات قلب و عروق، دیابت و مشکلات دیگری رنج می ‌برند اغلب در نیمه ‌های شب از خواب بیدار می‌ شوند. اگر فکر می ‌کنید مشکلات خواب شما مرتبط با مشکلات جدی در وضعیت سلامتی شما است با پزشک خود در مورد روش‌ های درمانی صحبت کنید. اغلب برای این اختلالات درمان‌ هایی وجود دارد. بیشتر افرادی که دردهای شدید دارند در خوابشان دچار مشکل هستند و احتمال بیدار شدن در نیمه‌ های شب برای آن‌ ها بیشتر است.

تحمل استرس
استرس از عوامل مهم بی خوابی شناخته شده است . اضطراب سیستم عصبی مرکزی را به صورت مستقیم دچار اختلال می کند ، که در اين صورت تغييرات جزئي در بيوشيمي بدن و سيستم نوروشيمي عامل ريتم خواب و بيداري، ايجاد مي شود. که این تغییرات به طور مستقیم در خواب تاثیر می گذارند .
استرس و نگرانی زیاد مانع می شود از اینکه شما به خواب عمیق بروید و انگار همیشه در حالت هشدار هستید که این موضوع موجب ناراحتی و آسیب دیدن شما می شود . بهتر است برای کاستن از استرس خود حداقل روزی ده دقیقه ورزش کنید یا قبل خواب پیاده روی کنید .

استفاده از تلفن همراه در رختخواب
اگر عادت دارید قبل از خوابیدن، در رختخواب با موبایل خود ور بروید، لطفا آن را کنار بگذارید، زیرا نور تلفن همراه و یا تبلت باعث جلوگیری از ترشح هورمون ملاتونین (هورمون خواب) در هنگام خواب شده و اختلال در خواب را به دنبال دارد.
سعی کنید حدود یک ساعت قبل از خواب، نور اتاق تان را کاهش دهید و در صورت استفاده از تلفن همراه، نور صفحه آن را کم کرده و آن را از چهره تان دور نگه دارید.

 بیدار شدن در ساعت هایی از شب مضر است که در ادامه به آن می پردازیم :

بین ساعت 9 تا 11:
مشکل خواب‌بین این 2 ساعت احتمال داشتن استرس را نشان می دهد.
بین ساعت 11تا 1 بامداد:
این زمان حیاتی برای سم‌زدایی و شروع فرایند مجدد است. کبد سم را می‌شکند و خون تازه را به گردش در می آورد.
بین ساعت 3تا 5 صبح:
این زمان‌ ترمیم ریه‌هاست و بدن از اکسیژن اشباع است. برای این‌که عملکرد بدن درست انجام شود، بدن را خوب گرم نگه‌دارید.
بین ساعت 5 تا 7 صبح:
این‌زمانی است که بقیه سموم آزاد شکسته و از بدن دفع می‌شود. داشتن یک رژیم غذایی نامناسب یا دیر غذا خوردن نیز می‌تواند به مشکلاتی منجر شود که شمارا در یک ساعت مشخص از خواب بیدار می‌کند.