Web Analytics Made Easy -
StatCounter

راههای کاهش استرس در دوران بارداری

1049 دفعه

تغذیه و سلامت جسمی
نتایج تحقیقات نشان داده است زنانی که در دوران بارداری مضطرب هستند تغذیه خوبی ندارند. تعداد اندکی از زنان ممکن است برای آرام شدن از الکل یا سیگار استفاده کنند. درحالی که این مواد برای سلامت مادر و کودک بسیار خطرناک است.

ارتباط با دوستان و آشنایان مثبت گرا
از کجا می دانید که دوستان شما برایتان خوب هستند؟ به احساسات خود هنگامی که با آنها هستید، توجه کنید.  اگر وقتی با آنها هستید احساس خوبی دارید، آن فرد احساس شادی و لذت به زندگی شما می بخشد.
متاسفانه، تقریبا همه ما افراد منفی در زندگی خود داریم. اگر در خانواده، بستگان یا دوستان خود فردی هست که موجب ناراحتی شما می شود، در طول بارداری با او ارتباط نداشته باشید. این کار برای سرزنش کردن طرف مقابل نیست بلکه برای حفظ سلامت شماست. در آینده می توانید تصمیم بگیرید آیا دوستی خود را با او ادامه بدهید یا خیر.

ورزش کردن
اگر پزشک به شما اجازه ورزش کردن می دهد، سعی کنید پیاده روی های سخت داشته باشید، شنا کنید یا در جلسات یوگای دوران بارداری شرکت کنید. در واقع، ورزش هایی را انجام دهید که باعث افزایش جریان خون در بدن می شود. ورزش، تمرکز و تمرین آرامش و تمرین تنفس عمیق نه تنها در کاهش استرس بارداری مؤثرند، بلکه به راحتی زایمان هم کمک می‌کنند.

عمیق نفس بکشید
اگر در بدن خود احساس گرفتگی دارید، احتمالا درست تنفس نمی کنید. تپش قلب، ورم معده یا گرفتگی عضلات همه نشانه این هستند که چیزی خوب کار نمی کند. در این موارد نفس عمیق می تواند بسیار کمک کننده باشد. بیشتر مردم، بسیار سطحی و فقط از داخل سینه نفس می کشند برای کم کردن اضطراب، بهترین کار این است که عمیق نفس بکشید. 

بحث در مورد نگرانی ها
اگر شما نگران هستید که کودکتان سالم به دنیا می آید یا خیر ، تنها نیستید ، واقعا کمک کننده خواهد بود که با شوهر ، مادر و یک دوست در مورد نگرانی های خود صحبت کنید.شما حتی می توانید احساسات و نگرانی های خود را با دیگر زنان باردار به اشتراک بگذارید.

توقف فکر
به یاد داشته باشید که در ابتدا باید افکاری که باعث نگرانی تان می شود را شناسایی کنید. هر زمان که این افکار به سراغ تان آمد سعی کنید آن ها را متوقف کنید. مثلا با گفتن کلمه «توقف» به خود یا تجسم کردن یک علامت توقف به رنگ قرمز، اجازه ندهید افکار بد در ذهن شما نفوذ پیدا کنند. اگر نمی توانید این افکار را متوقف کنید حداقل حواس خود را از این افکار منحرف کنید ، به عنوان مثال با تلفن زدن به یک دوست می توانید حواس خود را مشغول کار دیگری کنید

آماده شدن برای تولد
در مورد نحوه و شکل زایمان خود با دکتر صحبت کنید و سعی کنید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید و اگر کلاس های پیش از زایمان وجود دارد در آنها شرکت کنید تا بر ترس خود از زایمان غلبه کنید