Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه سوپ لوبیا چشم بلبلی

895 دفعه

طرز تهیه:

لوبیا چیتی را داخل قابلمه بریزید و بگذارید تا بپزد. سپس روغن را داغ کنید و تمام سبزیجات خردشده را جز کدو و فلفل دلمه ای در آن بریزید و روی شعله ملایم اجاق گاز بگذارید تا به مدت 5 دقیقه تفت داده شود. در طول این مدت، مواد را هم بزنید تا نسوزد. پس از آن سیر، پودر تخم گشنیز و فلفل قرمز را به مواد اضافه کنید و بگذارید یک دقیقه دیگر نیز حرارت ببیند. مخلوط کردن مواد را فراموش نکنید.

در قابلمه ای آب مرغ را به همراه کمی نمک بریزید و سبزیجات تفت داده شده را به آن اضافه کنید. شعله اجاق را زیاد کنید تا آب مرغ جوش آید، سپس شعله را کم کرده و در قابلمه را بگذارید و مدت 25 دقیقه صبر کنید تا مواد کمی پخته شوند. هرازگاهی آن را هم بزنید.پس از طی این مدت، لوبیا چیتی پخته شده و کدو و فلفل دلمه ای خردشده را به این مخلوط اضافه کنید و در قابلمه را بگذارید و دوباره به مدت 15 دقیقه دیگر یا تا زمانی که همه سبزیجات کاملا بپزند روی شعله اجاق گاز قرار دهید.

یک و یک چهارم پیمانه از مواد سوپ را داخل دستگاه غذاساز یا خردکن بریزید تا به صورت مایه ای خمیری شکل درآید. سپس این مایه خمیری را به بقیه مواد سوپ برگردانید و دوباره حرارت دهید تا از هم باز شده و در سوپ پخش شود. به این ترتیب، سوپ جاافتاده و غلیظ تر می شود. در پایان سوپ را در ظرف موردنظر بریزید و سطح آن را با کمی گشنیز خردشده تزئین کنید.

‼️البته باتوجه به اینکه این سوپ مربوط به کشور هندوستان است، ممکن است میزان فلفل یا پودر کاری آن با شرایط روزه داری شما چندان تناسب نداشته باشد؛ بنابراین شما می توانید میزان این ادویه را باتوجه به ذائقه خودتان کاهش دهید.

مواد لازم:

مواد لازم مقدار مواد
 روغن مایع   4 قاشق سوپ خوری
 پیاز متوسط  2 عدد
 سیب زمینی   225 گرم
 هویج   450 گرم
 کرفس   2 ساقه
 کدو خرد  2 عدد
 فلفل دلمه ای  یک عدد
 سیر رنده  2 حبه
 پودر تخم گشنیز   2 قاشق چای خوری
فلفل قرمز  نصف قاشق چای خوری
پودر کاری  نصف قاشق چای خوری
آب مرغ 5 پیمانه
لوبیا چشم بلبلی 400 گرم
گشنیز تازه خردشده برای تزئین
نمک به مقدار لازم