Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه ترشی هویج

703 دفعه

طرز تهیه:

هویج ها راپوست بگیرید و حلقه حلقه کنید. پیاز را  پوست بکنید و بصورت برش های نازک خرد کنید.یک قابلمه را تا نیمه پر از آب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا بجوش بیاید. سپس هویج های خرد شده را داخل آن بریزید و حدود 5 دقیقه هویج را بپزید تا کمی نرم شوند.

لارم نیست هویج ها کاملا پخته شوند، همینکه کمی نرم شوند کافیست. هویج ها را آبکشی کنید و در یک کاسه یا قابلمه بزرگ بریزید. پیازهای خردشده را اضافه کنید و ظرف را کنار بگذارید.

باقیمانده مواد را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. زمانیکه به جوش آمد حرارت را کم کنید و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بجوشد. هرازچندگاهی آن را هم بزنید تا شکر کاملا حل بشود. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و مایع را بصورت داغ روی هویج و پیاز بریزید.  

چند دقیقه صبر کنید تا مایع کمی خنک شود و به دمای محیط برسد. سپس هویج ها و مایع را در 4 الی 5 شیشه بریزید. در شیشه ها را محکم ببندید و داخل یخچال قرار دهید. ترشی هویج بعد از 2-3 روز جا می افتد. این ترشی بدلیل استفاده از تخم گشنیز، تخم کرفس و زنجبیل عطر و طعم خاص و فوق العاده ای دارد.

‼️در مقایسه با سایر ترشی ها، در این ترشی از میزان سرکه کمتری استفاده شده است. به همین دلیل این ترشی را باید در یخچال نگهداری کنید. بهتر است این ترشی را حداکثر ظرف یکی دوماه پس از تهیه مصرف کنید.

مواد لازم:

مواد لازم مقدار مواد
 هویج  1 کیلو
 پیاز سفید متوسط    1 عدد
 آب  2 فنجان
 سرکه سیب   2 فنجان
 شکر  2 فنجان
 دانه خردل   1 قاشق چایخوری
 تخم کرفس    1 قاشق چایخوری
 تخم گشنیز   1 قاشق چایخوری
 زردچوبه  1 قاشق چایخوری
زنجبیل تازه ریزخردشده 1/2 قاشق چایخوری
نمک  1/2 قاشق چایخوری