Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه پیروگی گوشت و قارچ

1148 دفعه

مواد لازم برای پیروگی گوشت و قارچ
گوشت راسته گاو 250 گرم
پیاز کوچک 1 عدد
قارچ 150 گرم
جعفری خرد شده 1/4 پیمانه
ماست چکیده 1 لیوان
مواد لازم برای خمیر پیروگی:
آرد 3 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
کره 1/4 پیمانه
ماست چکیده 1/2 پیمانه
در روش تهیه مرسوم پیروگی، به جای ماست از خامه ترش استفاده می‌شود.

 طرز تهیه پیروگی گوشت و قارچ

پیروگی گوشت و قارچ:
ریشه ی غذای پیروگی به اروپای شرقی(اسلواکی) برمی‌گردد. ظاهر این غذا شبیه به پیراشکی‌های کوچک است.
خمیر پیروگی نیازی به ورآمدن ندارد و پیروگی خیلی راحت و نسبتاً سریع تهیه می‌شود و می توان گفت یکی از غذاهای آسان به شمار می آید.مواد میانی پیروگی را می توان از مربا یا ترکیب مواد شیرین استفاده کنید و به عنوان شیرینی مصرف کنید.
اما در این دستورآشپزی مواد میانی مخلوطی از گوشت، پیاز، قارچ و کمی ماست چکیده هستند. پیروگی گوشت و قارچ را می‌توانید به عنوان شام یا ناهاری لذیذ همراه با ماست یا سس گوجه سرو کنید.

طرز تهیه مواد میانی پیروگی:
گوشت را روی تخته به صورت قطعات باریک و کوچک خرد کنید. نمک و فلفل روی آن بپاشید. کمی روغن را داخل تابه داغ کنید و سپس گوشت خرد شده را حدود ۵ دقیقه روی شعله زیاد تفت بدهید. سپس گوشت سرخ شده را از تابه خارج کنید. پیاز را نگینی خرد کنید و داخل تابه بریزید. ۱۰ دقیقه تفت بدهید تا پیاز به رنگ قهوه‌ای روشن در بیاید. در این مدت قارچ را نیز خرد کنید. بعد از طلایی شدن پیاز، قارچ را اضافه کنید. ۵ دقیقه به تفت دادن ادامه دهید و مرتب هم بزنید تا چیزی به کف تابه نچسبد. در آخر گوشت را هم به تابه اضافه و با بقیه مواد مخلوط کنید. تابه را از روی گاز بردارید و روی مواد جعفری خرد شده بریزید و مجدداً هم بزنید. مواد میانی را داخل کاسه‌ای بریزید و با ماست چکیده مخلوط کنید. قبل از مصرف حداقل یک ساعت در یخچال قرار دهید.
طرز تهیه خمیر پیروگی:
برای تهیه خمیر، آرد را در کاسه بزرگی بریزید. کره نرم شده، ماست چکیده و تخم مرغ را در کاسه دیگری بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید. مایع را روی آرد بریزید و هم بزنید. وقتی خمیر آنقدر سفت شد که دیگر هم زدن ممکن نبود، شروع به ورز دادن کنید. در صورتی که خمیر چسبناک بود مقداری آرد اضافه کنید. به ورز دادن ادامه دهید تا خمیر به راحتی شکل بگیرد. بگذارید خمیر نیم ساعت بماند.

طرز تهیه پیروگی

جهت درست کردن پیروگی، روی سطح کار حسابی آرد بپاشید سپس خمیر را با وردنه به ضخامت ۳ میلی‌متر پهن کنید. حال خمیر را به صورت دایره‌هایی به قطر حدود ۵ سانت برش بزنید. برای این کار می‌توانید از کاتر کوکی یا لیوان استفاده کنید.
در وسط دایره‌ها ۱/۴ پیمانه از مخلوط گوشت بریزید و با دست خمیر را تا کنید و دور مواد بپیچید. برای چسباندن لبه‌ها به هم خمیر را با کمی آب خیس کنید و با فشار دادن چنگال روی لبه‌ها کار را تمام کنید.
پیروگی‌ها را ۴ دقیقه آبپز کنید تا در آب معلق شوند. سپس دو طرف آنها را در تابه با کمی کره سرخ کنید تا قهوه‌ای رنگ شود (هر طرف حدود ۳ دقیقه). پیروگی گوشت را با ماست سرو کنید.
نکته:
این مواد برای 2 نفر کافی است می توانید بسته به تعداد مواد را اضافه کنید.
مدت زمان آماده سازی تقریبا 45 دقیقه است.
این دستور اصلی طبخ پیروگی است اما شما می توانید از مایه ی ماکارانی یا هر موادی که باب میلتان است در پیروگی استفاده کنید و از خوردن آن لذت ببرید.