Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه ساموسا

1558 دفعه


طرز تهیه:
دو قاشق غذاخوری روغن را در قابلمه مناسبی داغ میکنیم، زیره سبز را تفت میدهیم تا طلایی شود، سپس زنجبیل، فلفل و آنغوزه را کمی تفت میدهیم در این مرحله گل کلم و نخود فرنگی را اضافه میکنیم تفت داده و زردچوبه و دارچین و نمک را به آنها می افزاییم. حرارت را کم کرده در قابلمه را میگذاریم و 5 دقیقه فرصت میدهیم تا سبزیجات نرم شوند و بپزند. گشنیز تازه را به همراه آب لیمو ترش اضافه میکنیم از روی حرارت برمیداریم و فرصت میدهیم تا سرد شود.

طرز تهیه خمیر ساموسا:
در ابتدا آرد و نمک را در کاسه بزرگی ترکیب میکنیم و کره آب شده را به آن اضافه میکنیم و آن را با نوک انگشت مخلوط میکنیم تا زبر شود. در این مرحله در وسط آرد گودی ایجاد میکنیم و بیشتر آب را در آن میریزیم و خوب مخلوط میکنیم تا خمیر مناسبی به دست آید و اگر به آب گرم بیشتری نیاز بود به آن اضافه میکنیم. خمیر را 12 دقیقه ورز میدهیم تا نرم شده و حالت کشدار پیدا کند. روی خمیر را با یک پارچه میپوشانیم و صبر میکنیم تا مواد داخل ساموسا سرد شود.

خمیر را به صورت استوانه ای به درازای 25 سانتی متر رول میکنیم و به 10 قسمت مساوی تقسیم میکنیم و با یک پارچه مرطوب روی آن ها را می پوشانیم. یک چانه خمیر را برمیداریم آن را گرد پهن میکنیم. روی سطحی که کمی چرب است با وردنه آن را به دایره ای به قطر 16 سانتی متر پهن میکنیم. سپس آن را از وسط با یک چاقو نصف میکنیم.

در این مرحله انگشتان خود را در یک کاسه آب فرو کنید و لبه صاف یک نیم دایره بریده شده خمیر را مرطوب کنید. نیم دایره را بردارید و آن را به نصف تا کنید تا به شکل مخروط درآید.

با احتیاط ولی سفت لبه های مرطوب شده را به هم فشار دهید تا بچسبند. اکنون با یک قاشق و با دقت مقداری از سبزیجات را در خمیر مخروطی شکل بریزیدنیم سانتی متر بالای آن را جا بگذارید انگشت خود را در کاسه آب فرو کنید و لبه داخل مخروط را مرطوب کنید محکم لبه های مرطوب شده را به هم فشار دهید تا بسته شود. لبه بالا را میتوان بطور ساده فشار داد و بست حال میتوانید ساموساها را در روغن سرخ کنید تا طلایی شوند.

 

 مواد لازم برای داخل ساموسا
 روغن    2 قاشق غذاخوری
 زیره سبز  1 قاشق غذاخوری
 زنجبیل    2 قاشق چایخوری
 پودر فلفل قرمز   1 قاشق چایخوری
  آنغوزه     1/2 قاشق چایخوری
 گل کلم    1 عدد آبپز شده حدود نیم کیلو
   نخود فرنگی  2 پیمانه
   زردچوبه   2 قاشق چایخوری
 دارچین  نصف قاشق چایخوری
نمک    به میزان لازم
گشنیز خرد شده 1 قاشق غذاخوری
   آب لیمو ترش چند قطره
  روغن مقداری جهت سرخ کردن
مواد لازم برای خمیر ساموسا
آرد سفید  2 پیمانه 
نمک  2 قاشق چایخوری 
کره آب شده  80 گرم 
آب گرم 1 پیمانه