Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه آش سبزی شیرازی

474 دفعه

آش سبزی شیرازی یکی از آش های سنتی و بسیار قدیمی بخصوص در شیراز است که اغلب به عنوان نذری مورد استفاده قرار می گیرد این آش با پیاز داغ و روغن داغ و آبلیمو و نان سنگک سرو می شود.
آش سبزی شیرازی

مواد لازم جهت تهیه آش سبزی شیرازی:
گوشت: 500 گرم
برنج: نیم دانه 3 لیوان
تره: 1 کیلوگرم
ترخون: 100 گرم
لوبیا سفید: 1 لیوان
عدس: 1 لیوان
نخود: 1 لیوان
نمک، فلفل و روغن به مقدار لازم

طرز تهیه آش سبزی شیرازی:
درون قابلمه گوشت را با پیاز خرد شده تفت دهید و پس از تغییر رنگ گوشت مقداری آب ، زردچوبه و پودر دارچین اضافه کنید و بگذارید با حرارت ملایم گوشت بپزد. پس از اینکه گوشت پخت گوشت را ریش ریش کنید.
درون قابلمه چند لیوان آب بریزید. سپس برنج های نیم دانه که از شب قبل خیس کرده اید. تره های خرد شده و نصف ترخون ، نمک و فلفل را درون قابلمه بریزید و با حرارت متوسط اجاره دهید برنج بپزد و شل شود (همانند برنج شله زرد). در قابلمه را باز بگذارید تا رنگ سبزی تیره نشود.
نخود، لوبیا و عدس را از شب قبل خیس کنید و تا روز بعد چند بار آب ان را تعویض نمایید. درون قابلمه های جداگانه نخود ، لوبیا و عدس را بپزید. اگر آب عدس تیره شد میتوانید در طول مدت پخت 1-2 بار آب آن را تعویض کنید.پس از اینکه تمام مواد آماده شدند میتوانید پخت اصلی و ترکیب مواد را انجام دهید. حبوبات پخته و گوشت پخته له شده را به مخلوط برنج و سبزی در حال پخت اضافه کنید. آب حبوبات و آب گوشت را صاف کنید و مواد به آش اضافه کنید (میتوایند در این مرحله مواد را با میسکر بزنید تا یکدست شود).

محتوای بیشتر در این بخش: « طرز تهیه کاچی چهار مغز