Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه کیک خانگی

881 دفعه

طرز تهیه کیک ساده خانگی موضوع این بخش از شیرینی پزی سایت تک آشپز است. یاد گرفتن این کیک رو خیلیا دوست دارند. این کیک برای یک عصرانه ساده و یا میان وعده ی ساده و حتی برای پذیرایی از مهمانان مناسب است.حتی برای درست کردن کیک تولد نیاز است.

مواد لازم برای کیک خانگی
تخم مرغ : 4 عدد
روغن مایع : دو سوم لیوان
شکر : یک و نیم لیوان
ماست : یک لیوان
بیکینگ پودر : یک قاشق مرباخوری
وانیل : یک سوم قاشق چایخوری
آرد : دو لیوان
طرز تهیه کیک خانگی
در اولین مرحله برای تهیه کیک ساده باید شکر و روغن را در ظرفی بریزید و هم بزنید. سپس تخم مرغ ها را هم به این مخلوط اضافه کرده و هم بزنید.
نکته : البته خیلی ها اول تخم مرغ را در ظرف دیگری ریخته و هم میزنند. بعد آن را به ترکیب شکر و روغن اضافه می کنند. خیلی ها هم کلا سفیده و زرده تخم مرغ را از هم جدا می کنند. زرده را در همین مرحله روی شکر می ریزند. اما سفیده را در ظرف دیگری ریخته و حسابی با همزن میزنند تا کف کند. بعد سفیده را در آخرین مرحله به مواد کیک اضافه می کنند. این روش باعث پف بهتر کیک می شود.
در مرحله بعدی برای طرز تهیه کیک ساده خوشمزه باید بیکینگ پودر، وانیل و ماست را به مواد بالا اضافه کرده و هم بزنید تا مایه یکدستی حاصل شود.
اکنون باید آرد را کم کم ( نه ناگهانی ) به مواد اضافه کرده و دائم هم بزنید تا آرد گوله گوله نشود.
بهتر است ابتدا آرد را چند بار الک کنید.
پس در حالی که آرد را کم کم میریزید باید آن را هم بزنید. وقتی آرد تمام شد دیگر نیازی به هم زدن نیست. چون کیک خراب می شود.
در این مرحله اگر سفیده را جدا کرده بودید، سفیده تخم مرغ زده شده را هم اضافه کنید.
حالا کف ظرف پیرکس یا قالب تان را چرب کرده و مواد کیک را در آن بریزید.
این کیک به مدت 20 دقیقه در مایکروویو و به مدت 40 دقیقه در فر تهیه می شود. البته باز هم چند وقت یکبار آن را چک کنید که مبادا بسوزد.
اگر سفیده تخم مرغ را جداگانه میزدید، تقریبا شبیه این شکل می شد. البته در این شکل سفیده زده شده و زرده مستقیم به شکر اضافه شده اند. ولی ما پیشنهاد می کنیم سفیده را در آخرین مرحله بریزید و خیلی هم با مواد هم نزنید. در حدی که ترکیب شوند کافیست.
طرز تهیه کیک خانگی
نکات طلایی
1- می توانید بجای ماست از شیر نیز استفاده کنید.
2- اگر از روغن جامد استفاده کنید کیک بهتری خواهید داشت.
3- میزان ارد را باید در حین هم زدن بسنجید گاهی 2 پیمانه برای این مواد زیاد است اگر شیر بریزید 2 پیمانه کافیست اگر ماست بریزید گاهی مناسب و گاهی زیاد است در حین هم زدن متوجه این امر باشید.
4- اگر شکر شما دانه درشت است قبلا آن را اسیاب کنید که هنگام پختن شکر اب نشود و کیک خمیری شکل شود.
5- اگر از ماست استفاده میکنید حتما شیرین باشد.
6- کیک را بلافاصله بعد از پختن از ظرف در نیاورید چون ممکن است براحتی در نیاید و کیک شما نصف شود.
7- برای تزیین کیک میتوانید کمی شکلات اب کنید و روی کیک بریزید و یا قبل از پختن داخل کیک بریزید.