Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه پیروک

788 دفعه

پیروک، نوعی شیرینی مغزدار مربایی است که خمیر آن شباهت زیادی به خمیر انواع پای دارد؛ مغز آن را انواع مارمالاد تشکیل می‌دهد و تنوع پیروک‌ها نیز بسته به مارمالاد داخل آنهاست. حتی شما می توانید بجای مارمالاد مایه ی ماکارانی بریزید و پیروک گوشتی درست کنید.

مدت زمان آماده سازی: ۴۰ دقیقه مدت زمان پخت: ۳۰ دقیقه میزان سرو: 8 تا 10 نفر

مواد لازم :

مواد لازم مقدار مواد

 کره

150 گرم
 تخم مرغ

 2 عدد

 شکر 90 گرم
 پوست پرتقال رنده کرده 1 قاشق چايخوري
 آرد 250 گرم
 بيکينگ پودر  1 قاشق چايخوري
زرده ي تخم مرغ براي رومال 1 عدد

مواد میانی : (از مواد میانی زیر یکی را به دلخواه انتخاب کنید)

مواد لازم مقدار مواد

مارمالاد – سیب درختی ورقه شده – آلباالو هسته گرفته شده و...

1 پيمانه
شکر ۸۰ گرم
 نشاسته ذرت ۲ قاشق سوپ خوری

 

طرز تهیه:

کره نرم و پودر شکر را با دور متوسط همزن برقی بزنید تا کرمی و سبک شود.سپس تخم مرغ ها و وانیل را افزوده و دوباره با دور متوسط مخلوط کنید. در آخر آرد و بیکینگ پودر مخلوط شدن را کم کم اضافه کنید تا مواد خمیر شود.(اگر خمیر خیلی چسبناک بود کمی آرد بپاشید تا چسبندگی آن از بین برود). خمیر را داخل نایلون قرار داده و به مدت ۲ ساعت در یخچال استراحت دهید. پس از استراحت چسبندگی خمیر کامل از بین رفته و به راحتی روی سطح آرد پاشی شده با وردنه می توانید باز کنید.یک سوم از خمیر را کنار گذاشته و بقیه را باز کرده و داخل قالب مد نظر انداخته و اضافه های خمیر را از لبه قالب بگیرید.۴٫سپس مواد میانی آماده را داخل خمیر ریخته و بقیه خمیر را با وردنه باز کرده و به شکل نواری بریده و روی قالب قرار داده و تخم مرغ را با چنگال زده تا از لختی در آید سپس روی پیروک را رومال کرده و در فر از پیش گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت حدود ۳۰ دقیقه قرار دهید تا روی آن طلایی شود.پس از پخت و خنک شدن برش زده و سرو نماید.

طرز تهیه شیرینی پیروک

طرز تهیه مواد میانی:

شما می توانید از مارمالاد یا مربا آماده استفاده کنید اما اگر آماده ندارید باید آلبالوی هسته گرفته، شکر و نشاسته ذرت را مخلوط کرده و روی شعله ملایم قرار دهید تا شکر ذوب شده و مواد به جوش بیاید و شروع به غلیظ شدن نماید.سپس شعله را خاموش کرده و کنار بگذارید تا کاملا خنک شود.مواد پس از پخت و خنک شدن آب دار نیست و کاملا غلیظ می باشد.

طرز تهیه شیرینی پیروک

محتوای بیشتر در این بخش: « طرز تهیه قرابیه طرز تهیه ووپی »