Web Analytics Made Easy -
StatCounter

طرز تهیه شیرینی زبان فانتزی

5204 دفعه

طرز تهیه : با خمیر هزارلا می توانید شیرینی هایی نظیر پایپون و ناپلئونی و زبان و قیفی و خامه ای و ولوان را تهیه کنید. در مرحله اول طرز تهیه خمیر هزارلا ابتدا در درون کاسه ای بزرگ آرد را بریزید و وسط آرد را گود کنید.
سپس در درون کاسه ای دیگر تخم مرغ و روغن مایع و آب و نمک و جوهر لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید و همه این مواد را به آرد اضافه کنید

بعد از این که خمیر یک دستی از مخلوط این مواد بدست آمد خمیر هزارلا را به مدت ۶۰ دقیقه در درون یخچال قرار دهید تا به اصطلاح جا بیفتد.
بعد از مدت زمان ذکر شده خمیر را از درون یخچال بیرون آورید و روی سطح صافی را آرد بپاشید و سپس خمیر را به قطر ۲ سانتی متر و به شکل مربع پهن کنید و کره را در وسط خمیر قرار دهید و چهار گوشه خمیر را کره بکشید و سپس با کمک وردنه به آرامی بر روی سطح خمیر ضرباتی را وارد کنید تا کره به خوبی نرم شود و خمیر را به ضخامت یک سانتی متر پهن کنید و آن را شش لا کنید و در جای خنکی قرار دهید.
 بعد از ۲۰ دقیقه خمیر را دوباره به قطر یک سانتی متر پهن کنید و این بار به صورت برعکس خمیر را شش لا تا بزنید ( عرض خمیر را طول خمیر قرار دهید) و دوباره خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه در جای خنکی قرار دهید.
و بعد از مدت زمان ذکر شده دوباره خمیر را با روشی قبیل که گفته شد تا بزنید و هر دفعه آرد های اضافی روی خمیر را با کمک برس کنار بزنید و به مدت ۶ بار خمیر را باز و بسته نمایید و در مرحله آخر خمیر را به قطر یک سانتی متر پهن کنید.

طرز تهیه شربت کارامل: ابتدا شکر را در درون ظرفی مناسب بریزید و سپس ظرف را بر روی بخار آب جوش قرار دهید تا شکر به کمک بخار آب ذوب شود و سپس تخم مرغ ها را به شکر اضافه کنید.
طرز تهیه شیرینی زبان: حال به مرحله اصلی طرز تهیه شیرینی زبان می رسیم. خمیر هزارلا را به شکل مربع و یا مستطیل به قطر ۱ تا ۱.۵ باز کنید و با کمک قالب شیرینی زبان خمیر هزارلا را قالب بزنید. و با کمک نوک کارد تیزی در وسط خمیر ۲ سانتی متر برش بزنید
سپس مخلوط شربت کارامل و تخم مرغ را با کمک قلم مو بر روی سطح شیرینی را بمالید.
شیرین های زبان را در درون قالب فر که ته آن را با کمک کاغذ روغنی پوشانیده اید بچینید.
قالب فر را در وسط فر با درجه حرارت ۱۸۰ درجه به مدت ۲۵ دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها پف کنند و بپزند.

نکاتی برای پخت بهتر شیرینی زبان:
در صورتی که از جوهر لیمو بیش از اندازه معین در پخت شیرینی زبان استفاده کنید شیرینی زبان کج می شود.
اگر فر بیش از حد داغ شود شیرین ها می سوزند و مغز پخت نمی شوند.
خمبر هزارلا ظاهری معمولی دارد و در زمان پخت چند لایه می شود.
بهتر است عمل قالب زدن خمیر را به سرعت انجام دهید.
در مرحله آخر طرز تهیه شیرینی زبان بعد از این که شیرین ها را از درون فر خارج کردید دوباره روی آن ها شهد بریزید.
می توانید برای تزیین شیرینی زبان بر روی آن ها پودر نارگیل و پودر پسته بپاشید.

موادلازم برای تهیه خمیر هزارلا:
           

مواد لازم مقدار مواد
  تخم مرغ   1 عدد
کره   150 گرم
 وانیل 1 قاشق چای خوری
 آب خنک 1 پیمانه
 نمک  1 قاشق چای خوری
 جوهر لیمو    1/2 قاشق چای خوری
 روغن مایع 1 قاشق سوپ خوری
 آرد 

 300 گرم