Web Analytics Made Easy -
StatCounter

خواص دمنوش و عرق بیدمشک

2824 دفعه

خواص درمانی بیدمشک:

تقویت قلب: نصف استکان عرق بیدمشک را با یک لیوان آب‌ سرد مخلوط کنید و با کمی شکر یا عسل شیرین کنید و هر چند­گاه میل کنید. همچنین می­توانید از مخلوط عرق بیدمشک و گلاب استفاده کنید.

رفع سردرد و سرگیجه ناشی از سودا: با عرق بیدمشک و گلاب شربت درست کنید بنوشید.
آرام‌بخش: روزی دو فنجان دم‌کرده­ی گل بیدمشک بنوشید.
بی‌خوابی: پانزده گرم بیدمشک و پانزده گرم برگ آن را با یک لیوان آب سرد بگذارید یک جوش بزند. به مدت نیم ساعت بگذارید دم بکشد و بعد از صاف کردن آن را شیرین کنید و نیم ساعت قبل از خواب میل کنید.
تب: بیست گرم پوست و سر شاخه­ی بیدمشک را با یک لیوان آب سرد به مدت یک ساعت خیس کنید. بعد روی شعله­ی کم قرار دهید. به مدت دو دقیقه آن را بجوشانید و بیست دقیقه دم کنید. بعد از سرد شدن و صاف کردن کمی شیرین کنید و نیم ساعت قبل از غذا روزی سه مرتبه تا برطرف شدن تب از میل کنید.
زگیل: پوست درخت بید­مشک را سوزانده، خاکستر آن را با کمی سرکه خمیر کنید و روی زگیل بگذارید.
جوش‌: خاکستر بیدمشک را با کمی سرکه و عرق آویشن مخلوط کنید و روی جوش بگذارید.
اختلالات قاعدگی: پانزده گرم برگ بیدمشک و پانزده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد بگذارید تا یک جوش بزند و یک ساعت دم بکشد. بعد آن را صاف کرده، بنوشید. می­توانید اندکی شیرین کنید و به مدت سه روز بعد از هر وعده غذا میل کنید. توجه کنید که این دم­کرده باید در ظرفی بلور تهیه شود.
یرقان : برای درمان یرقان عرق بیدمشک، عرق بید، عرق کاسنی و عرق شاه­تره را روزی سه بار هر بار یک استکان با دو گرم تخم خرفه مخلوط و میل کنید.
عرق ناشی از ضعف: به مدت چهل روز، روزی دو لیوان از شربت عرق بیدمشک و بهارنارنج در ساعت ده صبح و پنج عصر میل کنید.
امراض پوستی مانند جرب یا گال: بیست و پنج گرم برگ و پوست شاخه‌های سه­ساله­ی درخت بیدمشک را در آب سرد بریزید. چند ساعت بماند. سپس دو دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم‌کنید سپس آن را صاف کنید و روزی پنج استکان بنوشید.
خون­ریزی بینی: خاکستر چوب درخت بیدمشک را در بینی بریزید و سر را بالا نگه دارید.
تورم طحال: سی گرم برگ درخت بیدمشک را در یک لیتر آب بجوشانید و پس از صاف کردن، یک فنجان صبح و یک فنجان عصر میل کنید.
درد در ناحیه رحم: روزی سه فنجان از جوشانده­ی برگ درخت بیدمشک میل کنید.
کم‌اشتهایی: ده گرم گل بیدمشک با ده گرم برگ و ده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد روی شعله بگذارید تا یک جوش بزند و سی دقیقه دم کنید. پس از شیرین کردن با عسل به مدت چهار روز بعد از هر غذا روزی دو مرتبه میل کنید.
سنگ صفرا: روش اول: بیست و پنج گرم گل خشک شده­ی بیدمشک را با یک لیوان آب سرد روی شعله­ی کم بگذارید و قبل از این که به جوش آید فقط بگذارید ده دقیقه دم بکشد. بعد از صاف کردن و شیرین کردن با عسل به مدت ده روز نیم ساعت بعد از هر سه وعده غذا میل کنید. روش دوم: بیست و پنج گرم گل خشک بیدمشک را با برگش در یک قوری چینی با یک لیوان آب ‌جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و بعد صاف و با عسل شیرین کنید و بعد از غذا بنوشید. به مدت ده روز یا بیشتر روزی سه مرتبه این دستور را تکرار کنید تا اثر آن نمایان شود.
نقرس : بیست گرم برگ خشک و بیست گرم پوست درخت بیدمشک را با یک لیوان آب سرد روی شعله‌ی کم در ظرف بلوری بگذارید اما نگذارید بجوشد، بلکه فقط یک ساعت دم کنید و سپس آن را صاف کرده، بعد از غذا بنوشید. این دستور را تا بهبودی کامل روزی سه بار تکرار کنید.
رماتیسم: بیست گرم سر شاخه و بیست گرم پوست درخت بیدمشک را با یک لیوان آب سرد به مدت یک ساعت خیس کنید و بعد از یک دقیقه جوشاندن به مدت یک ساعت دم کنید. بعد از صاف کردن کمی شیرین کرده، تا بهبودی کامل بعد از هر غذا میل کنید.
اسکاریس: بیست گرم پوست و بیست گرم برگ بیدمشک را با پنج لیتر آب کمی بجوشانید و بعد از صاف کردن داخل پوار ریخته از راه مقعد تنقیه کنید. این عمل باید در هفته دوبار تکرار شود.

خواص دمنوش و عرق بیدمشک

طرز تهیه دمنوش بیدمشک:

مقدار ۵۰ گرم از برگ یا گل بیدمشک که خشک شده، در یک لیتر آب جوش بریزید، به مدت ۱۵ دقیقه دم کرده، ۱۰
دقیقه کنار بگذارید سپس صاف کنید و باعسل شیرین سازید و روزانه سه فنجان قبل از هر وعده غذا بنوشید.
برخی خواص عرق بیدمشک
مصرف آن بدون شیرین کننده، قند خون را کاهش می دهد.
مصرف آن برای درمان کم خونی مفید است.
تقویت کننده دستگاه عصبی است.
این گیاه تب را پایین می آورد.
تقویت کننده قلب است.
سردردها و علایم قاعدگی را تسکین می دهد.
دردهای مربوط به بیماری های التهابی مانند التهاب استخوان و مفصل را کاهش می دهد.
برای تقویت حافظه مفید است.
دم کرده برگ این گیاه برای دفع سنگ کیسه صفرا مفید است.
طرز تهیه شربت بیدمشک :
برای تهیه شربت بیدمشک، شکر یک پیمانه، آب دو پیمانه و عرق بیدمشک نصف پیمانه مورد نیاز است. به این منظور، آب را درون ظرف ریخته، حرات می‌دهیم تا به جوش آید، زمانی که آب به جوش آمد، شکر را به آن اضافه کرده و اجازه می‌دهیم به مدت دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت برداشته تا سرد شود.
پس از اینکه شهد کمی خنک شد، آب، شهد و عرق بید مشک را به میزان دلخواه مخلوط کرده و در پایان کمی گلاب و زعفران به شربت بیدمشک اضافه کنید تا خوش عطرتر شود. از شربت بیدمشک یه عنوان داروی ضد گرمازدگی استفاده میشود.
مضرات بیدمشک :
عرق بید مشک، قند خون را پایین می‌آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می‌دهد. مصرف بیدمشک در کودکان زیر دو سال، زنان باردار و مادران شیرده بایستی با احتیاط صورت گیرد. همچنین افراد با سن کمتر از ۱۶ سال که مبتلا به سرماخوردگی، آنفونزالا یا آبله مرغان هستند و اشخاصی که مبتلا به زخم‌های دستگاه گوارشی، گاستریت و نفخ هستند، بایستی از مصرف بید مشک و عرق آن خودداری کنند.