طرز تهیه انواع مربا و ترشی (36)

طرز تهیه: تمام سبزیجات ( به جز خیار ) را خوب بشوئید و خشک کنید، سپس به اندازه های دلخواه خرد کنید و یک شب کامل روی پارچه ای تمیز پهن نمائید. خیارها را خرد کرده و رویشان 2 قاشق چایخوری نمک بپاشید و 1 ساعت صبر کنید، سپس خیارها را زیر آب سرد آبکشی نمائید.
طرز تهیه: هویج ها راپوست بگیرید و حلقه حلقه کنید. پیاز را پوست بکنید و بصورت برش های نازک خرد کنید.یک قابلمه را تا نیمه پر از آب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا بجوش بیاید. سپس هویج های خرد شده را داخل آن بریزید و حدود 5 دقیقه هویج را بپزید تا کمی نرم شوند.
طرز تهیه: هویج را پوست بکنید و خرد کنید و داخل قابلمه ای بریزید ، قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و 2 لیوان آب اضافه کنید و بگذارید هویج بپزد و نرم شود سپس با میکسر هویج را پوره کنید.
طرز تهیه: ابتدا بامیه ها را بشویید و ساقه شان را کوتاه کنید(خیلی کم کوتاه کنید تا مایع لزجی که درون آن ها است خارج نشود و ترشی حالت لیز پیدا نکند). بامیه ها را روی یک پارچه تمیز پهن کنید و صبر کنید تا آب آن ها خشک شود.
طرز تهیه: همه مواد را شسته و نگینی درشت خرد می کنیم و یک روز روی پارچه پهن می کنیم تا هوا بخورد و کاملا خشک شود. گوجه فرنگی ها را یک دقیقه در آب جوش می اندازیم و پوست آنها را میگیریم و در میکسر می ریزیم و کاملا مخلوط می کنیم .
طرز تهیه: خیارها را بشویید و آن ها را حلقه حلقه کنید. نیازی به گرفتن پوست خیار نیست. برای خیارشور بهتر است از خیارهای سفت استفاده کنید. پیازها را نیز پوست بکنید و ریز خرد کنید. سپس خیارها و پیازهای خرد شده را در یک آبکش بزرگ بریزید. به میزان دلخواه روی آن ها نمک بپاشید و با هم خوب مخلوط کنید. روی آبکش را تا آلودگی و حشرات به آن نفوذ نکند و اجازه دهید خیار و پیاز 1 ساعت در آبکش بمانند تا آب اضافی آنها خارج شود و خشک شوند.
طرز تهیه: زنجبیل را پوست کنده و به صورت خلالی خرد می‌کنیم، سپس آنها را سه مرتبه جوشانده و تلخی زنجبیل‌ها را می‌گیریم. شکر را با آب درون قابلمه‌ای ریخته، روی حرارت قرار داده و می‌گذاریم تا به مدت پنج دقیقه بجوشد.
طرز تهیه: گوجه ها را بشویید، پوست بکنید، دانه های آنها را خالی کنید و دور بریزید. سپس گوشت گوجه ها را به قطعات ریز خرد کنید. برای راحت کندن پوست گوجه ها می توانید چند دقیقه آنها را در آب جوش قرار دهید تا نرم شوند و پوستشان راحتتر جدا شود.
طرز تهیه: لیمو را شسته در دیگ در مقداری آب بمدت 15 دقیقه بجوشانید، سپس آبش را صاف کرده لیموها را در شیشه ریخته و رویش نمک پاشیده و درش را محکم بسته مدت یک هفته در آفتاب بگذراید. سیر و زیره را بکوبید و توی یک شیشه دیگر لیموترش را نصف کرده در شکم هر یک از آنها فلفل و زیره و سیر و نعناع را بریزید و سپس لیموهای فوق‌الذکر را در روغن مایع تفت بدهید. آن گاه لیموها را با روغن فوق‌الذکر در یک شیشه دیگر پر کرده مجدداً قدری سرکه برویش ریخته و آن را چند…
طرز تهیه: پیازها را پوست کنده آنرا در شیشه ریخته سپس نمک و سرکه و نعناع کوبیده را هم اضافه کرده بگذارید تا برسد.